kamień portal
5 5 51

Jak samodzielnie zamontować mozaikę z otoczaków?

Mozaikę z otoczaków możemy z powodzeniem zamontować samodzielnie. Oto kilka rad jak naklejać, fugować oraz czym impregnować otoczaki. 

Jak-samodzielnie-zamontować-mozaikę-z-otoczaków.jpg

Przed montażem – podłoże
Podłoże musi przede wszystkim być wyrównane, suche oraz czyste. Mokre powierzchnie wymagają zastosowania specjalnych materiałów – wodoodpornych membran lub wylewek szybkoschnących.
 
Przed montażem – materiały: kleje i fugi
Gdy mamy do czynienia z podłożami, które nie są narażone na duży ruch – takimi jak domowe ściany czy podłogi – dobrze jest wówczas wykorzystać kleje cementowe. Gdy powierzchnia narażona jest na dodatkowe obciążenia poleca się postawić na zmodyfikowane dwuczęściowe kleje cementowe. Nie wolno zapominać, że każdy kamyk zależy staranie osadzić w kleju.
Najlepiej, jeśli zastosujemy kleje i fugi elastyczne – niezależnie, czy chodzi o projekty wewnętrzne, czy zewnętrzne. W specjalnych przypadkach, gdy otoczaki będą stale wystawione na działanie wody bądź chemikaliów, dobrze zdecydować się na fugi lateksowe.
 
Montaż
Otoczaki należy układać ściśle przy sobie – mimo tego, że będziemy je fugować, przy montażu nie należy pozostawiać między nimi dużych przerw. Płytki otoczakowe ostatecznie mają tworzyć jednolitą powierzchnię bez widocznych śladów łączenia.
Podczas fugowania warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – poziom fugi nie powinien być wyższy niż połowa grubości plastra z otoczakami. Inaczej to fuga zdominuje całość, a otoczaki przestaną być widoczne.
 
Impregnacja
Nie możemy zapominać również o impregnacji. Płytki z otoczaków warto jest zaimpregnować zarówno przed, jak i po fugowaniu. Należy używać do tego specjalistycznych płynów, które dodatkowo chronić będą powierzchnie narażone na wilgoć i kontakt z wodą. Impregnacja pozwoli uniknąć pleśni, a także wydobędzie i utrzyma naturalne piękno kamienia. Impregnacje należy przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa lata.

Artykuł powstał we współpracy z Lux4home, www.Lux4home.com 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95