Przed montażem – podłoże
Podłoże musi przede wszystkim być wyrównane, suche oraz czyste. Mokre powierzchnie wymagają zastosowania specjalnych materiałów – wodoodpornych membran lub wylewek szybkoschnących.
Przed montażem – materiały: kleje i fugi
Gdy mamy do czynienia z podłożami, które nie są narażone na duży ruch – takimi jak domowe ściany czy podłogi – dobrze jest wówczas wykorzystać kleje cementowe. Gdy powierzchnia narażona jest na dodatkowe obciążenia poleca się postawić na zmodyfikowane dwuczęściowe kleje cementowe. Nie wolno zapominać, że każdy kamyk zależy staranie osadzić w kleju.
Najlepiej, jeśli zastosujemy kleje i fugi elastyczne – niezależnie, czy chodzi o projekty wewnętrzne, czy zewnętrzne. W specjalnych przypadkach, gdy otoczaki będą stale wystawione na działanie wody bądź chemikaliów, dobrze zdecydować się na fugi lateksowe.
Montaż
Otoczaki należy układać ściśle przy sobie – mimo tego, że będziemy je fugować, przy montażu nie należy pozostawiać między nimi dużych przerw. Płytki otoczakowe ostatecznie mają tworzyć jednolitą powierzchnię bez widocznych śladów łączenia.
Podczas fugowania warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii – poziom fugi nie powinien być wyższy niż połowa grubości plastra z otoczakami. Inaczej to fuga zdominuje całość, a otoczaki przestaną być widoczne.
Impregnacja
Nie możemy zapominać również o impregnacji. Płytki z otoczaków warto jest zaimpregnować zarówno przed, jak i po fugowaniu. Należy używać do tego specjalistycznych płynów, które dodatkowo chronić będą powierzchnie narażone na wilgoć i kontakt z wodą. Impregnacja pozwoli uniknąć pleśni, a także wydobędzie i utrzyma naturalne piękno kamienia. Impregnacje należy przeprowadzać nie częściej niż raz na dwa lata.
Artykuł powstał we współpracy z Lux4home, www.Lux4home.com
Dołącz do dyskusji