Kamień w łazience – zastosowania
Kamień w łazience pojawia się w bardzo wielu postaciach. Na jego bazie powstają posadzki, okładziny ścienne, obudowy prysznica, blaty a nawet umywalki i wanny. Wszystko zależy od naszego gustu, założeń aranżacyjnych i, oczywiście, zasobności portfela. Planując zastosowanie kamienia w łazience musimy mieć świadomość, że jest to jeden z bardziej kosztownych materiałów budowlanych i wykończeniowych. Cena zależy od jego gatunku, jednak zazwyczaj okładzina czy wanna wykonane z kamienia będą droższe od ich syntetycznych odpowiedników.
Fot. Łazienka inspirowana marokańskim stylem z marmurowymi płytkami na ścianie i marmurowym blatem
Jaki kamień sprawdzi się w łazience?
Kamień jest materiałem bardzo niejednorodnym – występuje w wielu gatunkach, które mają różne właściwości. Inne zastosowanie w łazience będzie miał granit, a inne marmur, trawertyn czy piaskowiec.
- Granit, jako twardy i mniej chłonny kamień, sprawdzi się w roli materiału na posadzki, blat czy wannę. Dobrze znosi warunki panujące w łazience. Jest bardziej odporny na powstawanie zabrudzeń, zarysowań oraz ścieranie powierzchni.
- Inaczej marmur, piaskowiec i trawertyn. Są one wyjątkowo dekoracyjne, ale jednocześnie mniej wytrzymałe niż granit. Łatwiej ulegają zabrudzeniom, przebarwieniom i uszkodzeniom mechanicznym. Z tego względu nie zaleca się stosować ich w miejscach narażonych na bezpośredni kontakt z wodą oraz w formie posadzek.
Jeżeli jednak marzycie o posadzce z marmuru, nie musicie z tego rezygnować. Łazienka, w odróżnieniu od przedpokoju, nie jest narażona na intensywny ruch. Ponadto zazwyczaj poruszamy się w niej w obuwiu o miękkiej i czystej podeszwie, więc ryzyko zabrudzenia czy zarysowania powierzchni jest mniejsze. Ważne jednak, aby często czyścić posadzkę wykonaną z marmuru lub innego miękkiego i chłonnego gatunku kamienia oraz pamiętać o jej impregnacji.
Fot. Łazienka ze ścianą wyłożoną marmurowymi płytkami
Kamień w łazience – impregnacja!
Elementy wykonane z marmuru, trawertynu i piaskowca należy regularnie impregnować. W ten sposób zabezpieczymy je przed szkodliwym wpływem wilgoci. Kamienie te odznaczają się bowiem dużą nasiąkliwością, przez co ciecze łatwo wnikają w ich strukturę. Po odparowaniu wody na kamieniu pozostaje ślad w formie przebarwienia, które tworzy się pod wpływem minerałów i barwników zawartych w kolorowych płynach. Natomiast impregnat blokuje przenikanie wody do wnętrza kamienia.
Granit jest mniej chłonny niż porowate i miękkie kamienie, jednak również posiada mikroszczeliny przez które woda wnika w jego powierzchnię. Tym samym brak impregnacji może doprowadzić po kilku latach do zmatowienia jego powierzchni, utraty połysku i koloru.
W przypadku wątpliwość dotyczących użytkowania i impregnacji kamienia warto zasięgnąć rady kamieniarza, który wykonywał nasze kamienne elementy do łazienki.
Dołącz do dyskusji