Kamień we Włoszech
O pięknie włoskich krajobrazów i architektury, dziedzictwie kulturowym i przepysznej kuchni wiedzą wszyscy. Podróżując po Włoszech skupiamy się przede wszystkim na tych aspektach. Jednak jako miłośnik kamienia, moją uwagę przykuła inna kwestia: jego wszechobecność!
Kamień jest wszędzie!
Wiem, że Włochy są kolebką wielu popularnych gatunków kamienia. Jednak jego popularność i zastosowanie zaskoczyły nawet mnie. Ku memu zdziwieniu jednym z częściej spotykanych przeze mnie rodzajów był trawertyn. W Polsce uważany za kamień delikatny i nadający się do zastosowania wyłącznie wewnątrz budynków, w miejscach nienarażonych na kontakt z wodą czy zabrudzeniami. We Włoszech trawertyn pojawiał się natomiast w formie zewnętrznych parapetów okiennych czy stopni schodów. Nawet ławki na skwerach były w całości wykonane z jego bloków! Co więcej, trawertyn nie był w żaden sposób zabezpieczony, a kawerny – czyli niewielkie otwory w jego powierzchni – niewypełnione. Oczywiście, włoski klimat jest dużo bardziej przyjazny nawet dla tak miękkich kamieni, jak trawertyn czy marmur, jednak tam również zdarzają się opady. Ponadto niewypełnione kawerny sprawiają, że trawertyn jest podatny na uszkodzenia mechaniczne, o które nie trudno, kiedy zastosuje się go w formie schodów. We Włoszech nikt nie wydawał się jednak tym przejmować, a trawertyn traktowany był jak jeden z wielu materiałów budowlanych, który ma przede wszystkim funkcję praktyczną. Podobnie rzecz miała się z marmurem czy granitem (chociaż, jak wiemy, granit ma doskonałe właściwości użytkowe i świetnie sprawdza się również na zewnątrz).
Sprawdź również:
Kamień dostępny dla każdego?
Co ciekawe, w Polsce kamień jest uważany za materiał luksusowy. Używamy go, kiedy chcemy dodać wnętrzu elegancji i podnieść jego prestiż. W Italii pojawiał się natomiast w różnorodnych przestrzeniach i nie wydawał się decydować o statusie danego budynku. Kamienne elementy gościły przy rezydencjach, jak i zwyczajnych domach, a nawet u wejścia do sklepu rybnego!
Jestem ciekawy, czy macie podobne odczucie na temat podejścia Włochów do kamienia i jego wielkiej popularności. Czekam na Wasze opinie w komentarzach pod artykułem!
Krzysztof
13.09.2017
Dołącz do dyskusji