kamień portal
5 5 77

Marmurowe i granitowe posadzki oraz schody wewnętrzne – co warto wiedzieć?

Marmurowe i granitowe posadzki oraz schody wewnętrzne – co warto wiedzieć?

Płytki z marmuru i granitu są coraz chętniej wykorzystywane do wykańczania podłóg oraz schodów, którym nadają efektowny i elegancki wygląd. Od tego, jaki kamień wybierzemy na posadzki oraz w jaki sposób go wykończymy będzie zależał jednak nie tylko wygląd wnętrza, ale również komfort jego użytkowania. 

Fot. Marwen, www.marwen.com.pl

Sposoby wykończenia powierzchni kamienia

Kamień naturalny prezentuje dużą różnorodność barw i użylenia, co czyni z niego niepowtarzalny i wszechstronny materiał wykończeniowy. Nawet w obrębie tego samego gatunku trudno jest znaleźć dwa identycznie wyglądające bloki kamienne, co wpływa na jego wyjątkowy i unikalny charakter. Dodatkowo różne sposoby wykończenia powierzchni kamienia pomagają dostosować ten rodzaj materiału do każdego stylu aranżacyjnego wnętrza.

Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-1.jpg  Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-3.jpg
Fot. Marwen, www.marwen.com.pl                                  Fot. Marwen, www.marwen.com.pl

Piaskowanie i płomieniowanie nadają kamieniowi nowoczesnego, surowego wyglądu. Sprawiają, że jego
płaszczyzna jest matowa i mniej śliska. Powierzchnia piaskowana odznacza  się chropowatością i właściwościami antypoślizgowymi. Taki sposób wykończenia kamienia stosowany jest m.in. do wykonania antypoślizgowych elementów zabezpieczających powierzchnię schodów polerowanych – mówi p. Mateusz Niedzielski z firmy MARWEN specjalizującej się w produkcji wyrobów z kamienia. Powierzchnia płomieniowana również pozostaje matowa i bardzo szorstka. Sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu, a jednocześnie narażonych na działanie wilgoci, np. na schodach zewnętrznych i tarasach. Jeżeli dodatkowo poddamy ją procesowi szczotkowania, wówczas zyska bardziej delikatny wygląd.

Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-4.jpg
Fot. Marwen, www.marwen.com.pl

Natomiast polerowanie wzmacnia kolor kamienia i pozwala uzyskać efekt lustrzanej powierzchni, która prezentuje się niezwykle elegancko i luksusowo. Powierzchnia polerowana jest także doskonale gładka, przez co wniknięcie w nią zanieczyszczeń jest utrudnione. Niektóre gatunki kamienia wymagają wcześniejszego żywicowania, zanim zostaną poddane polerowaniu, innym do uzyskania lustrzanej powierzchni wystarczy samo polerowanie.

Zarówno granit, jak i marmur odznaczają się pięknym i szlachetnym wyglądem. Oba z nich mogą być również poddane różnym sposobom obróbki. Który z nich posiada jednak lepsze parametry użytkowe?

Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-5.jpg  Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-7.jpg
Fot. Marwen, www.marwen.com.pl                                  Fot. Marwen, www.marwen.com.pl

Właściwości użytkowe granitu

Granit uważany jest za jeden z najlepszych gatunków kamienia na posadzki i schody. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się na powierzchniach użytkowych. Granit jest twardy i odporny na ścieranie, co jest bardzo ważne w przypadku materiałów na posadzki. Jest również mniej chłonny niż inne kamienie, co chroni go przed przebarwieniami – mówi p. Mateusz Niedzielski. Wszystkie te właściwości sprawiają, że granit dobrze sprawdza w holach, kuchniach, łazienkach oraz na zewnątrz.

Właściwości użytkowe marmuru

Marmur jest kamieniem bardziej delikatnym i wymagającym niż granit. Pod wpływem zanieczyszczeń, np. drobinek piasku, jakie znajdują się na podłodze, może zmatowieć i ulec zarysowaniu. W podobny sposób oddziałują na niego kwasy i tłuszcze, które dodatkowo tworzą przebarwienia na jego powierzchni. Z tego względu nie jest polecany jako materiał wykończeniowy do kuchni. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z marmurowych płytek. Będą one ozdobą reprezentacyjnych i jednocześnie mniej narażonych na działanie szkodliwych czynników pomieszczeń w domu, np. salonu. Marmur wymaga szczególnej pielęgnacji, ale w zamian zapewni wnętrzu niepowtarzalny urok i szyk.  

Marmurowe-i-granitowe-schody-i-posadzki-8.jpg
Fot. Marwen, www.marwen.com.pl

Należy pamiętać, że bez względu na gatunek kamienia, posadzka powinna być regularnie impregnowana oraz odpowiednio czyszczona. Pielęgnację wykonuje się środkami dedykowanymi konkretnemu rodzajowi kamienia. Dzięki temu jego powierzchnia na długi czas zachowa piękny i nienaganny wygląd. 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95