Do jakich elementów można zastosować lastryko na tarasie, by stworzyć efektowną przestrzeń o sporych walorach funkcjonalnych? O tym napiszemy poniżej.
Lastryko – krótka historia pochodzenia materiału
Lastryko przez długi czas kojarzyło się ze średniej jakości materiałem wykończeniowym, chętnie stosowanym w budynkach użyteczności publicznej w okresie PRL. Warto jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę nie był to wytwór stricte tego czasu. Użycie lastryko ma bowiem zdecydowanie dłuższą historię.
Materiał wywodzi się z obszaru Wenecji, w której zbliżone tworzywo było wykorzystywane już w starożytności, jako materiał na posadzki do rzymskich pałaców. Z języka włoskiego pochodzi też inna nazwa tego surowca, czyli terazzo.
Lastryko – praktyczny i stylowy materiał nie tylko do wnętrz
Czym w ogóle jest lastryko, nazywane też sztucznym kamieniem? Tak określa się mieszaninę cementu, wody, pigmentów i rozdrobnionego kruszywa (czyli grysu), najczęściej marmurowego lub bazaltowego.
W zależności od grubości kruszywa, sposobu wykończenia (powierzchnia chropowata lub mocno wypolerowana) i zastosowanych pigmentów, lastryko może przybierać mocno zróżnicowaną formę oraz odznaczać się innymi walorami dekoracyjnymi. Dzięki temu uznaje się je za materiał bardzo uniwersalny, sprawdzający się w większości aranżacji, również w plenerze. Sięga się po niego zatem choćby podczas tworzenia balkonów lub tarasów wypoczynkowych.
Z jakim kolorem lastryko można się spotkać? Najczęściej stosuje się płyty w odcieniach bieli lub szarości. Zdarzają się jednak rozwiązania w bardziej urozmaiconej gamie barwnej, dzięki czemu można połączyć je ze zróżnicowanym typem wyposażenia w wielu modnych stylach.
Cechy lastryko – dlaczego warto na nie postawić na tarasie?
Wiele mówi się o wykorzystaniu lastryko na posadzki, blaty lub inne elementy wyposażenia do domów. Coraz częściej jednak ten ciekawy materiał bywa używany na tarasach i balkonach w najmodniejszych stylach aranżacyjnych.
Trudno się temu dziwić. Materiał sprawdza się bowiem fenomenalnie jako posadzka tarasowa w trudnych warunkach zewnętrznych. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie.
Dodatkowo nie absorbuje wody ani wilgoci z powietrza, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom przy długofalowej ekspozycji na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Warto również wspomnieć o tym, że lastryko jest odporne na promieniowanie UV – nie odbarwia się i nie kruszy, dzięki czemu zachowuje optymalną kondycję przez naprawdę długi czas.
Co można wykonać z lastryko na tarasie?
Lastryko bywa niezmiernie uniwersalnym materiałem, z którego wykonuje się różne elementy wykończeniowe na modnych tarasach. Najczęściej oczywiście tworzy się z niego stylowe i dekoracyjne podłogi. Niekiedy jednak sprawdza się także jako materiał na parapety zewnętrzne.
Coraz częściej z lastryko wytwarza się skrzynie i donice ogrodowe, w których zasadza się rośliny, stanowiące naturalną dekorację efektownego balkonu lub tarasu.
W jakich aranżacjach wykorzystać lastryko?
Lastryko idealnie sprawdza się w większości modnych obecnie aranżacji ogrodowych. Jeśli połączy się je z odpowiednimi meblami na taras, jak choćby te, które oferuje sklep Bazkar, można uzyskać naprawdę funkcjonalne przestrzenie do wypoczynku, o wysokich walorach dekoracyjnych.
Taki materiał da się połączyć z większością popularnych stylów. Wszystko zależy oczywiście od grubości i typu kruszywa oraz zastosowanych pigmentów. Lastryko surowe, o szorstkiej powierzchni, z mocno zarysowanym drobinkami kamieni, to idealne rozwiązanie do nowoczesnych tarasów minimalistycznych, japońskich lub skandynawskich. Sprawdza się także w aranżacjach w stylach śródziemnomorskich, zwłaszcza gdy stawia się na produkty w jasnych i naturalnych kolorach.
Lastryko wypolerowane na wysoki połysk to natomiast idealny pomysł na wykończenie tarasów i balkonów eleganckich, które mają stać się reprezentacyjnym zakątkiem do wypoczynku lub przyjmowania gości.
Lastryko a modne i funkcjonalne domowe tarasy
Sztuczny kamień zagościł na dobre w modnych aranżacjach wnętrz, a także ogrodowych tarasów. Jest trwały i praktyczny, a przy tym wyróżnia się ciekawym wyglądem, który zjednuje mu wielu zwolenników, stawiających na styl i trwałość produktów do przydomowej przestrzeni.
Dołącz do dyskusji