kamień portal
5 5 47

Piękny taras z lastryko – jak go urządzić?

Piękny taras z lastryko – jak go urządzić?

Od kilku lat lastryko znów cieszy się wielką popularnością, jako ciekawy i modny materiał do wykończenia wnętrz, który daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Chętnie wykorzystuje się go również do budowania stylowych balkonów lub tarasów.

Do jakich elementów można zastosować lastryko na tarasie, by stworzyć efektowną przestrzeń o sporych walorach funkcjonalnych? O tym napiszemy poniżej.

Lastryko – krótka historia pochodzenia materiału

Lastryko przez długi czas kojarzyło się ze średniej jakości materiałem wykończeniowym, chętnie stosowanym w budynkach użyteczności publicznej w okresie PRL. Warto jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę nie był to wytwór stricte tego czasu. Użycie lastryko ma bowiem zdecydowanie dłuższą historię.
Materiał wywodzi się z obszaru Wenecji, w której zbliżone tworzywo było wykorzystywane już w starożytności, jako materiał na posadzki do rzymskich pałaców. Z języka włoskiego pochodzi też inna nazwa tego surowca, czyli terazzo.

 

Lastryko – praktyczny i stylowy materiał nie tylko do wnętrz

Czym w ogóle jest lastryko, nazywane też sztucznym kamieniem? Tak określa się mieszaninę cementu, wody, pigmentów i rozdrobnionego kruszywa (czyli grysu), najczęściej marmurowego lub bazaltowego.
W zależności od grubości kruszywa, sposobu wykończenia (powierzchnia chropowata lub mocno wypolerowana) i zastosowanych pigmentów, lastryko może przybierać mocno zróżnicowaną formę oraz odznaczać się innymi walorami dekoracyjnymi. Dzięki temu uznaje się je za materiał bardzo uniwersalny, sprawdzający się w większości aranżacji, również w plenerze. Sięga się po niego zatem choćby podczas tworzenia balkonów lub tarasów wypoczynkowych.
Z jakim kolorem lastryko można się spotkać? Najczęściej stosuje się płyty w odcieniach bieli lub szarości. Zdarzają się jednak rozwiązania w bardziej urozmaiconej gamie barwnej, dzięki czemu można połączyć je ze zróżnicowanym typem wyposażenia w wielu modnych stylach.

 

Cechy lastryko – dlaczego warto na nie postawić na tarasie?

Wiele mówi się o wykorzystaniu lastryko na posadzki, blaty lub inne elementy wyposażenia do domów. Coraz częściej jednak ten ciekawy materiał bywa używany na tarasach i balkonach w najmodniejszych stylach aranżacyjnych.
Trudno się temu dziwić. Materiał sprawdza się bowiem fenomenalnie jako posadzka tarasowa w trudnych warunkach zewnętrznych. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania i ścieranie.
Dodatkowo nie absorbuje wody ani wilgoci z powietrza, dzięki czemu nie ulega uszkodzeniom przy długofalowej ekspozycji na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Warto również wspomnieć o tym, że lastryko jest odporne na promieniowanie UV – nie odbarwia się i nie kruszy, dzięki czemu zachowuje optymalną kondycję przez naprawdę długi czas.

 

Co można wykonać z lastryko na tarasie?

Lastryko bywa niezmiernie uniwersalnym materiałem, z którego wykonuje się różne elementy wykończeniowe na modnych tarasach. Najczęściej oczywiście tworzy się z niego stylowe i dekoracyjne podłogi. Niekiedy jednak sprawdza się także jako materiał na parapety zewnętrzne.
Coraz częściej z lastryko wytwarza się skrzynie i donice ogrodowe, w których zasadza się rośliny, stanowiące naturalną dekorację efektownego balkonu lub tarasu.

 

W jakich aranżacjach wykorzystać lastryko?

Lastryko idealnie sprawdza się w większości modnych obecnie aranżacji ogrodowych. Jeśli połączy się je z odpowiednimi meblami na taras, jak choćby te, które oferuje sklep Bazkar, można uzyskać naprawdę funkcjonalne przestrzenie do wypoczynku, o wysokich walorach dekoracyjnych.
Taki materiał da się połączyć z większością popularnych stylów. Wszystko zależy oczywiście od grubości i typu kruszywa oraz zastosowanych pigmentów. Lastryko surowe, o szorstkiej powierzchni, z mocno zarysowanym drobinkami kamieni, to idealne rozwiązanie do nowoczesnych tarasów minimalistycznych, japońskich lub skandynawskich. Sprawdza się także w aranżacjach w stylach śródziemnomorskich, zwłaszcza gdy stawia się na produkty w jasnych i naturalnych kolorach.
Lastryko wypolerowane na wysoki połysk to natomiast idealny pomysł na wykończenie tarasów i balkonów eleganckich, które mają stać się reprezentacyjnym zakątkiem do wypoczynku lub przyjmowania gości.

Lastryko a modne i funkcjonalne domowe tarasy

Sztuczny kamień zagościł na dobre w modnych aranżacjach wnętrz, a także ogrodowych tarasów. Jest trwały i praktyczny, a przy tym wyróżnia się ciekawym wyglądem, który zjednuje mu wielu zwolenników, stawiających na styl i trwałość produktów do przydomowej przestrzeni.

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95