kamień portal
5 5 62

Posadzki z kamienia – wybór kamienia, jego montaż i faktura

Kamienne posadzki są odporne na ścieranie, mało kłopotliwe w konserwacji oraz niezwykle dekoracyjne. Ważne jest jednak, aby dostosować rodzaj i sposób wykończenia kamienia do miejsca, w którym będzie się on znajdował. Innymi właściwościami musi bowiem charakteryzować się posadzka wewnątrz budynku, a innymi umieszczona na zewnątrz. 

Posadzki-z-kamienia-rodzaj-kamienia-montaż-faktura.jpg

Kamienie do wnętrza i na zewnątrz

Kamienne posadzki stosowane na zewnątrz muszą być odporne na zmienne warunki atmosferyczne, ścieranie i duże obciążenia. Narażone są bowiem na intensywną, pieszą eksploatację, a niekiedy także na ruch pojazdów (dzieje się tak m.in. w przypadku posadzek przed domem). Kamienie polecane na zewnątrz to gnejs, kwarcyt, grani czy porfir.

  • Posadzki zewnętrzne mają 3 cm grubości lub więcej.
  • Posadzki wewnętrzne najczęściej wykonywane są z płyt o grubości 2 cm

W przypadku posadzek wewnątrz budynków  rodzaj kamienia, z którego będą wykonane i sposób jego wykończenia zależy przede wszystkim od intensywności jego eksploatacji. Posadzki zamontowane w miejscach, gdzie występuje duże natężenie ruchu, np. w centrach handlowych, ale także w prywatnych domach (m.in. w najważniejszych ciągach komunikacyjnych, np., w korytarzu) powinny charakteryzować się dużą wytrzymałością na ścieranie. Taką właściwość posiadają gnejsy, łupki czy kwarcyty.

Posadzki-z-kamienia-rodzaj-kamienia-montaż-faktura-2.jpg

Faktury posadzki
 
W miejscach, w których posadzka może mieć kontakt z wilgocią, np. na tarasie czy w łazience, należy zastosować odpowiedni sposób jej obróbki:

  • Szlifowanie – daje fakturę szorstką i w pełni antypoślizgową, jednak w mikroprzestzrenie obecne na powierzchni kamienia szlifowanego mogą wnikać zanieczyszczenia. Jeżeli posadzka szlifowana będzie stosowana wewnątrz domów należy ją więc poddać dodatkowo szczotkowaniu i impregnacji.
  • Płomieniowanie – posadzka o fakturze płomieniowanej może być stosowana na zewnątrz, np. jako wykończenie schodów zewnętrznych czy tarasów. Nadaje bowiem kamieniowi szorstką powierzchnię i chroni przed poślizgnięciem
  • Piaskowanie – powierzchnia piaskowana  także odznacza się chropowatością i właściwościami antypoślizgowymi.

Posadzki-z-kamienia-rodzaj-kamienia-montaż-faktura-3.jpg
 
Zanim zamontujesz posadzkę
 
Ważnym elementem jest również sam montaż posadzki. Pierwszym aspektem jest podłoże, na którym posadzka zostanie zainstalowana. Powinno być ono suche i na tyle równe, aby posadzka tworzyła jedną płaszczyznę. W przypadku nowych budynków należy pamiętać, że kamień może być układany na powierzchniach betonowych i żelbetonowych dopiero po 3-6 miesiącach od ich wylania. Tyle trwa bowiem okres sezonowania posadzki. Ewentualnie można zastosować rozwiązania technologiczne, które zapobiegną późniejszym problemom z posadzką, np. odkształcane zaprawy ze wzmacniającą warstwą włókienniczą.

Posadzki-z-kamienia-rodzaj-kamienia-montaż-faktura-4.jpg

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95