Fot. Klink
Łupek jest jedną ze skał metamorficznych, jednak termin ten stosuje się również do skał osadowych. Charakteryzuje się on zróżnicowaną kolorystyką, która zależy od miejsca jego wydobycia. Łupek jest odporny na ścieranie i działanie warunków atmosferycznych, czemu m.in. zawdzięcza swoją popularność i wszechstronne zastosowanie. Jego nowoczesną formą są cienkie płaty o grubości 1-3 mm, które mogą być wykorzystywane jako naturalna tapeta. Łupek w tej postaci znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie montaż ciężkiej i grubej płyt kamiennych jest utrudniony. Jego niska waga i elastyczność umożliwia stosowanie go nawet na ściankach działowych. Tapeta kamienna to bowiem połączenie naturalnych walorów estetycznych łupka z lekkością tradycyjnej tapety.
Tapety wykonane z łupka kamiennego odnajdziemy m.in. w ofercie firmy Klink. Arkusze przez nich oferowane mają zaledwie 1mm grubości – dzięki temu płat o długości 120cm i szerokości 60cm waży tylko 1.87kg. Wybrane rodzaje tapety mogą być stosowane zarówno wewnątrz i na zewnątrz (np. na elewacji i fasadzie), natomiast inne wyłącznie w pomieszczeniach.
W zależności od gatunku tapety łupkowej, do jej montażu można zastosować kleje do kamienia naturalnego na bazie cementu lub kleje montażowe na bazie silikonów i żywic. Przed nałożeniem wybranego kleju na całą powierzchnie tapety, warto wcześniej przetestować jego działanie na jej niewielkim fragmencie.
Koszt kamiennej tapety to około 200 zł za 1m².
Dołącz do dyskusji