kamień portal
5 5 57

Czyszczenie i konserwacja umywalek z kamienia naturalnego

Kamienne umywalki dodają łazience eleganckiego i nietuzinkowego charakteru. Mogą przybierać różne kształty, a naturalny materiał z którego są wykonane, zapewnia im niepowtarzalny wygląd. Wymagają jednak specjalistycznej pielęgnacji, która zagwarantuje doskonały stan kamienia i jego ochronę przed szkodliwymi czynnikami. 

Czyszczenie-i-konserwacja-umywalek-z-kamienia-naturalnego-2.jpg

Sposób czyszczenia i konserwacji naturalnych umywalek często zależy od rodzaju użytego kamienia. Poszczególne gatunki różnią się twardością, porowatością oraz odpornością na działanie szkodliwych czynników, np. środków chemicznych. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, które sprawdzą się w przypadku większości kamiennych umywalek:

  • aby uniknąć trwałych zabrudzeń, armaturę należy czyścić regularnie za pomocą miękkiej szmatki nasączonej delikatnym roztworem mydła (nie stosujmy do tego płynu do mycia naczyń, który zatyka pory kamienia); 
  • następnie umywalkę trzeba obficie spłukać czystą wodą.

Natomiast w celu usunięcia silnych zabrudzeń stosuje się natomiast specjalistyczne środki przeznaczone do pielęgnacji kamienia.

Czyszczenie-i-konserwacja-umywalek-z-kamienia-naturalnego-3.jpg

Sposób czyszczenia różnych gatunków kamienia

Najbardziej wytrzymałym oraz najłatwiejszym w utrzymaniu czystości kamieniem jest granit. Charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością na uderzenia, zarysowania oraz powstawanie trwałych zabrudzeń. Do jego codziennej pielęgnacji wystarczy łagodny roztwór mydła, niewskazane są natomiast silne środki chemiczne, w tym zawierających chlor lub inne substancje wybielające. 

Czyszczenie-i-konserwacja-umywalek-z-kamienia-naturalnego-4.jpg

Marmury i onyksy są mniej twarde niż granit, a przez to bardziej podatne na powstawanie zabrudzeń oraz uszkodzeń mechanicznych. Ponadto źle reagują z kwasami, które mogą prowadzić do ich zmatowienia. Z tego względu do czyszczenia umywalek z marmuru i onyksu nie wolno stosować preparatów o kwaśnym odczynie.

Czyszczenie-i-konserwacja-umywalki-z-kamienia-4.jpg

Armaturę  z onyksu i marmuru można dodatkowo pokryć specjalnymi preparatami impregnującymi, takimi jak np. silikon, silan lub akryl.  Zabezpieczą one umywalkę przed powstaniem osadów z chlorowanej wody i innych zabrudzeń. Trzeba przy tym pamiętać, że takie środki pogłębiają kolor, przez co umywalka staje się ciemniejsza.  

Do czyszczenia i impregnacji umywalek stosujmy środki dopuszczone do kontaktu z żywnością i skórą, aby nie wpłynęły szkodliwie na nasze zdrowie. 

Kamienna umywalka – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Walory użytkowe kamiennej umywalki w dużej mierze zależą od sposobu jej wykonania. Powinna być zrobiona z jednego kawałka kamienia, co eliminuje mechaniczne łączenia poszczególnych elementów. Dzięki temu zmniejsz się ilość przestrzeni, w które mógłby wnikać brud i inne zanieczyszczenia. Ponadto podczas zakupu należy zwrócić uwagę czy na umywalce nie ma pęknięć, zarysowań i innych uszkodzeń.

Czyszczenie-i-konserwacja-umywalek-z-kamienia-naturalnego.jpg

Umywalka z kamienie nie powinna mieć żadnych śladów klejenia i reperacji – wyjątkiem jest armatura wykonana z trawertynu, którego naturalne pory wypełniane są żywicą lub szpachlą. Natomiast jej wewnętrzna część, która narażona jest na kontakt z wodą i środkami myjącymi, powinna być wypolerowana, co zmniejszy ryzyko wchłaniania zabrudzeń i osadów. 

Dołącz do dyskusji


Warning: Undefined variable $user_ID in /home/klient.dhosting.pl/mkmmedia/nowa_kamienportal.pl/public_html/wp-content/themes/kuchnieportal/comments.php on line 95